نقشه utm چیست؟

نقشه utm چیست؟

نقشه یو تی ام از جانب ادارات و سازمان ها و مراجع قضایی در خواست می شود. در واقع اداره ثبت اسناد، شهرداری، اداره گاز، اداره برق، شورای حل اختلاف و… ممکن است. تهیه این نقشه را از مالکین در خواست کنند. نقشه utmچیست در واقع نقشه یو تی ام نقشه ای با دقت بالا می باشد که با تهیه آن موقعیت منحصر به فرد هر نقطه معلوم می شود.

برای اینکه بتوان نقشه یو تی ام را تهیه کرد حتما باید به یک فرد متخصص مراجعه گردد. تا در نتیجه نقشه تهیه شده با دقت و کیفیت بالا تهیه گردد. و مورد پذیرش قرار بگیرد. یکی از این متخصصین که صلاحیت تهیه نقشه یو تی ام را دارد. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می باشد. و لازم به ذکر است که هیچگاه برای تهیه این نقشه به افراد غیر متخصص مراجعه نکنید. در آن صورت نقشه تهیه شده با دقت پایین حاصل می شود. برای تهیه این نقشه از تجهیزات نقشه برداری دقیقی استفاده می شود.

نقشه یو تی ام

نقشه یو تی ام چیست؟ در واقع یو تی ام مخفف عبارت universal transverse Mercator  است و یک نوع سیستم تصویر یو تی ام می باشد. ادارات مختلفی این نقشه را در خواست می کنند. با تهیه این نقشه پلاک در مکان خود استقرار می یابد و حدود اربعه ملک بر روی زمین تثبیت می شود. در واقع با تهیه این نقشه موقعیت دقیق و منحصر به فرد هر نقطه حاصل می شود. به طوری که دو نقطه با مختصات مشابه نمی توان یافت.

ویژگی های نقشه utm

 • مشخصات ثبتی ملک با دقت بالا معلوم می شود.
 • معلوم شدن مساحت دقیق ملک با دقت سانتی متری
 • تثبیت پلاک ملک در موقعیت دقیق خود
 • عدم تعارض و تجاوز پلاک ها با یک دیگر
 • تسهیل جانمایی و تطبیق ملک
 • بررسی وضعیت دقیق موقعیت املاک
 • کاهش اختلافات ملکی

اهمیت تهیه نقشه یو تی ام

 1. پلاک در محل خود قرار می گیرد: با تهیه نقشه یو تی ام مختصات منحصر به فرد هر نقطه حاصل می شود. به طوری که املاکی با موقعیت مشابه بر روی زمین پیدا نمی شود.
 2. مساحت و ابعاد ملک با دقت سانتی متری به دست می آید. در نتیجه انجام معامله ملک با اطمینان بالا وجود خواهد داشت.
 3. تجاوز و جابه جایی ملک انجام نمی شود. با تهیه این نقشه حدود دقیق ملک معلوم می شود و در نتیجه از هرگونه تعارض و تجاوز به حدود ملک جلوگیری می شود.
 4. کاهش اختلافات ملکی: با تهیه این نقشه مرز های هرملک با دقت بالا معلوم می شود و در سیستم کاداستر ثبت می شود. همین امر سبب می شود اختلافات ملکی به شدت کاهش یابد.

نقشه یو تی ام از جانب کدام ادارات در خواست می شود؟

امروزه ادارات و سازمان های بسیاری نقشه یو تی ام را از مالکین املاک در خواست می کنند از جمله این ادارات شامل:

 • اداره ثبت اسناد: در واقع این اداره به جهت صدور سند تک برگ نقشه یو تی ام از عرصه ملک را در خواست می کند. همچنین به جهت تصحیح سند ملک نیز نقشه یو تی ام در خواست می شود تا اطلاعات دقیق مکانی ملک معلوم شود. به جهت اخذ سند برای ملک قولنامه ای نیز لازم است نقشه یو تی ام از عرصه و اعیان تهیه شود.
 • شهرداری: به جهت پی بردن به موقعیت ملک در هنگام اخذ جواز ساخت مدارکی از جمله نقشه یو تی ام در خواست می شود.
 • اداره منابع طبیعی: از جمله سازمان هایی می باشد که تهیه نقشه یو تی ام را از مالکینی که اراضیشان ملی اعلام شده است در خواست خواهد کرد.

اخذ سند تک برگ اداره ثبت اسناد

امروزه اسنادی را که اداره ثبت اسناد صادر می کند سند تک برگ می باشد. اسناد تک برگ مزایای بسیاری دارند. در واقع این اسناد حاوی اطلاعات دقیق مکانی می باشد و جعل آن هم به راحتی ممکن نمی باشد. بنابراین با توجه به معایب اسناد قدیمی می توان به اداره ثبت اسناد مراجعه نمود. و نقشه ی یو تی ام لازم است به عنوان مدرکی تهیه شود. به جهت تهیه نقشه یو تی ام برای ارائه به اداره ثبت اسناد می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود.

نقشه برداری یو تی ام از عرصه ملک برای تهیه نقشه یو تی ام به این صورت انجام می شود. که ابتدا با استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه مختصات یو تی ام کنج ها برداشت می گردد. سپس با اتمام برداشت مختصات یو تی ام از کنج ها نوبت به ترسیم نقشه یو تی ام فرا می رسد. این نقشه با استفاده از اتوکد و یا نرم افزار های مشابه ترسیم و چاپ می گردد. در ادامه این نقشه مهر و امضا می شود. و قابل ارائه به اداره ثبت اسناد خواهد بود. در نتیجه با ارائه این نقشه به اداره ثبت اسناد می توان سند تک برگ برای ملک اخذ نمود.

تهیه نقشه یو تی ام شهرداری

جواز ساخت یکی از مدارکی است که باید قبل از ساخت و ساز تهیه شود بدون اخذ این جواز نمی توان باخت و ساز را قانونی آغاز کرد. برای اخذ این جواز افراد می توانند به شهرداری مراجعه نمایند. شهرداری برای صدور این جواز مدارکی را در خواست خواهد کرد. یکی از این مدارک نقشه یو تی ام یک دو هزارم است. با تهیه این نقشه موقعیت دقیق و منحصر به فرد ملک حاصل می شود.

نقشه یو تی ام شهرداری با مراجعه به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی قابل تهیه می باشد.

کارشناس ابتدا مختصات یو تی ام کنج ها را برداشت خواهد کرد. سپس با استفاده از اتوکد ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. این نقشه در ادامه بر روی نقشه یک دو هزارم جانمایی می گردد. در نتیجه این نقشه چاپ و مهر و امضا می شود و قابل ارائه به شهرداری خواهد بود. شهرداری نیز جواز ساخت را صادر خواهد کرد. و در صورتی که ملک در طرح قرار گرفته باشد. محدوده طرح را به وی اعلام خواهد کرد. سپس ساخت و ساز آغاز می شود.

تهیه نقشه یو تی ام شهرداری

تهیه نقشه یو تی ام شهرداری

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیاز نداده اید؟! اولین نفر باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما