هزینه تفکیک ساختمان سه طبقه

هزینه تفکیک ساختمان سه طبقه

هر آپارتمان شامل اطلاعات فنی یعنی مساحت و متراژ می باشد این اطلاعات پس از اینکه ساخت و ساز اتمام یافت با تفکیک آپارتمان به دست می آید. در حقیقت برای اینکه بتوان واحد ها را جداسازی نمود و سند تک برگی برای هر یک از واحد ها اخذ کرد لازم است تفکیک آپارتمان انجام شود. با انجام تفکیک آپارتمان مساحت و متراژ دقیق هر یک از واحد های آپارتمانی و مشاعات حاصل می شود. انجام تفکیک ساختمان سه طبقه از عهده کارشناس نظام مهندسی بر می آید. همچنین هزینه تفکیک ساختمان سه طبقه طبق تعرفه حساب می شود.

تفکیک آپارتمان به جهت تعیین مساحت و متراژ هر یک از بخش های آپارتمان انجام می شود. اما ممکن است قبل از اتمام ساخت و ساز ملک لازم شود که تفکیک آپارتمان انجام شود. در حقیقت برخی از افراد ممکن است قصد معامله واحد های آپارتمانی را داشته باشند. در حقیقت به این معامله پیش خرید می گویند. زمانی این معامله با اطمینان بالا قابل انجام است که مساحت دقیق هر واحد معلوم باشد. این اطلاعات با پیش تفکیک آپارتمان به دست می آید برای اینکه این عملیات انجام شود. و نقشه پیش تفکیک تهیه گردد می بایست به یک متخصص همانند کارشناس رسمی دادگستری مراجعه گردد.

روش انجام پیش تفکیک آپارتمان که کارشناس از آن استفاده می کند به این صورت است که با استفاده از متر لیزری برداشت های لازم را از آپارتمان انجام می دهد. و هر واحد را به صورت جداگانه برداشت خواهد کرد. و سپس با توجه به اطلاعات برداشت شده نقشه پیش تفکیک آپارتمان با نرم افزار تخصصی اتوکد برای هر واحد ترسیم و چاپ می گردد. با تهیه این نقشه مساحت دقیق و واقعی واحد های آپارتمانی حاصل می شود. و در نتیجه با توجه به مساحت به دست آمده معامله با اطمینان بالا قابل انجام میشود.

تفکیک آپارتمان

با توجه به گسترش شهر ها و افزایش جمعیت در شهرها نیاز به داشتن مسکن باعث شده است که آپارتمان ها ساخته شوند. در واقع آپارتمان ها و ساختمان ها نسبت به منازل ویلایی جمعیت بیشتری در خود جای می دهند.

یکی از مواردی که مالکین و سازندگان آپارتمان با آن روبه رو هستند تفکیک آپارتمان می باشد. باانجام تفکیک آپارتمان مساحت و متراژ دقیق هر یک از واحدهای آپارتمانی به دست می آید. در نتیجه سند تک برگی برای هر یک از واحد های آپارتمانی صادر می گردد.

زمینی که آپارتمان بر روی آن بنا می شود ممکن است یک سند مالکیت داشته باشد. حتی ممکن است سندش مشاعی باشد. اما وقتی آپارتمان ساخته می شود اسناد قبلی زمین باطل می گردد. و سند برای هر یک از واحد ها صادر می شود. در نتیجه هر واحد به صورت جدا مستقل می شود. با انجام تفکیک همچنین مواردی از عرصه و اعیان همچون انباری و پارکینگ نیز تعیین می گردد.

تفکیک آپارتمان تنها بعد از اتمام ساخت آپارتمان کاربرد ندارد. بلکه پیش از اتمام ساخت آپارتمان نیز کاربرد هایی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

مدارک لازم به جهت صدور سند آپارتمان

به منظور جدا نمودن ملک لازم است مدارکی را به همراه داشت که شامل:

 • در خواست کتبی مالک
 • مشخص کردن پارکینگ و انباری به صورت کتبی
 • استعلام
 • بازدید کارشناس
 • نبود پلاک ثبتی در رهن
 • کپی پایانکار معتبر

برخی از دستور العمل های تفکیک آپارتمان

 • تفکیک آپارتمان بر طبق گواهی پایانکار انجام می شود.
 • حدود ملک بر طبق دفتر املاک و سند ملک گواهی می شود.
 • قسمت های اشتراکی با ذکر مساحت دقیق آن و قسمت های اختصاصی نیز با ذکر تعداد آن تعریف می شود.
 • حیاط، حیاط خلوت، درز انقطاع و.. جز مشاعات می باشند و مساحت آن جز مساحت آپارتمان محاسبه نمی شود.
 • دیوار فاصل بنا مفروز با مشاعات جز بنای مفروز محسوب می شود.
 • در مواردی که طول اضلاع و مساحت ملک به علت ایجاد پخ و عقب نشینی می باشد لازم است مقدار اصلاحی آن بر طبق پایانکار در نقشه ترسیمی مشخص شود و در صورت مجلس تفکیکی نیز قید شود.
 • هرگاه در گواهی پایانکار قید شود که مورد تفکیک دارای عقب نشینی می باشد. هر چند زمان آن تعیین نشده باشد لازم است اصلاحی آنی طبق گواهی پایانکار قید شود.

نحوه تفکیک آپارتمان

بعد از اتمام ساخت آپارتمان به جهت اخذ سند تک برگی برای واحد های آپارتمانی لازم است تفکیک آپارتمان انجام شود. در واقع بعد از اخذ پایانکار تفکیک آپارتمان انجام می شود. برای انجام تفکیک آپارتمان لازم است مراحلی طی شود.

 • اخذ پایانکار ضروری می باشد و در نتیجه لازم است ارائه شود.
 • ملک نباید رهن هیچ ارگانی باشد و همچنین نباید بازداشت و یا توقیف باشد.
 • در ابتدا لازم است مالک یا مالکین در خواست کتبی دهند. برای تفکیک آپارتمان اگر چند مالک وجود داشته باشد لازم است تقسیم نامه تنظیم شود.
 • تعیین محدوده مفروز و مشترک با دقت بالا
 • حضور کارشناس نظام مهندسی به محل ملک برای انجام تفکیک آپارتمان

انجام تفکیک آپارتمان برای پیش فروش ملک

پیش فروش یکی از معاملاتی است که  برای املاک قبل از پایان ساخت و ساز انجام می شود. از آنجایی که در آن زمان مساحت دقیق هر واحد معلوم نمی باشد در نتیجه نمی توان معامله را با اطمینان بالا انجام داد. تنها وقتی می توان انجام معامله پیش فروش ملک را با اطمینان بالا و بدون ضرر و زیان انجام داد که مساحت دقیق هر واحد با دقت بالایی حاصل شود. بنابراین لازم است پیش تفکیک آپارتمان برای انجام این معامله انجام گیرد.

برای اینکه این نقشه تهیه گردد می بایست به طور خصوصی خریدار و فروشنده به یک کارشناس رسمی دادگستری مراجعه نمایند. تا این کارشناس با بررسی، اندازه گیری، برداشت و ترسیم نقشه پیش تفکیک را تهیه نماید.

این کارشناس بعد از بازدید سپس واحد آپارتمان را با استفاده از تجهیزات دقیق نقشه برداری مثل متر لیزری و دوربین نقشه برداری توتال استیشن برداشت خواهد کرد. سپس بعد برداشت نوبت به ترسیم نقشه پیش تفکیک آپارتمان فرا می رسد. با به دست آمدن این نقشه مساحت و متراژ واحد های آپارتمانی نیز حاصل می شود. و خریدار و فروشنده می توانند معامله ای مطمئن انجام دهند. در نتیجه هیچ یک از انجام معامله متضرر نخواهند شد.

هزینه تفکیک ساختمان سه طبقه و چند طبقه بر طبق تعرفه حساب می شود.

انجام تفکیک آپارتمان برای پیش فروش ملک

انجام تفکیک آپارتمان برای پیش فروش ملک

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیاز نداده اید؟! اولین نفر باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما