چگونه نقشه utm بگیریم؟

چگونه نقشه utm بگیریم؟

نقشه یو تی ام از جانب ادارات و سازمان های ملکی در خواست می شود. این نقشه نقشه ای با مختصات جهانی می باشد. با تهیه این نقشه اطلاعات دقیق ملک حاصل می شود. این اطلاعات شامل مساحت، ابعاد و موقعیت دقیق ملک می باشد.

تهیه این نقشه با دقت  و کیفیت بالا لازم است انجام شود. چگونه نقشه utm بگیریم؟ به جهت تهیه نقشه یو تی ام لازم است به یک فرد متخصص مراجعه نمود کارشناس رسمی دادگستری نقشه بر داری یا امور ثبتی همان متخصصی است. که می تواند این نقشه را با دقت و کیفیت بالایی تهیه نماید برای تهیه این نقشه روش های مختلفی وجود دارد. در یکی از این روش ها از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده می شود. و بعد از برداشت مختصات یو تی ام کنج ها سپس ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. برای اینکه این نقشه با دقت بالا تهیه شود. این نقشه ترم افزاری ترسیم می شود. در ادامه نقشه تهیه شده چاپ و مهر و امضا می شود. نقشه یو تی ام تهیه شده دقت بالایی خواهد داشت و مورد قبول ادارات و سازمان ها قرار می گیرد.

منظور از نقشه یو تی ام چیست؟

نقشه یو تی ام نقشه ای با مختصات جهانی می باشد. تهیه نقشه یو تی ام از جانب ادارات و سازمان های مختلف ملکی در خواست می شود. با تهیه این نقشه ابعاد، مساحت و موقعیت دقیق ملکت تعیین می شود. چگونه نقشه utm بگیریم؟ برای تهیه این نقشه با دقت بالا لازم است به فردی متخصص مراجعه نمود. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می تواند این نقشه را با دقت بالایی تهیه نماید.

چگونه نقشه یو تی ام شهرداری را تهیه کنیم؟

قبل از آغاز هر ساخت و سازی لازم است به شهرداری مراجعه نمود و جواز ساخت را اخذ نمود. برای اخذ این جواز مدارکی را لازم است تهیه نمود. نقشه یو تی ام یکی از این مدارکی است که از جانب شهرداری در خواست می شود. شهرداری به جهت تعیین موقعیت ملک این نقشه را در خواست می کند.

برای تهیه این نقشه مراجعه به فردی متخصص ضروری است. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می تواند این نقشه را با دقت بالا تهیه نماید. برای تهیه این نقشه از تجهیزات و نرم افزار های دقیقی استفاده می شود.

کارشناس با استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه مختصات یو تی ام کنج های عرصه ملک  را برداشت خواهد کرد سپس با استفاده از نرم افزار اتوکد ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. سپس این نقشه بر روی نقشه یک دو هزارم جانمایی می گردد. این نقشه چاپ می شود و به همراه مدارک دیگر به شهرداری ارائه می گردد.

در نتیجه شهرداری بررسی های لازم را انجام می دهد و در صورتی که ملک در طرح قرار گرفته باشد. به متقاضی اخذ جواز ساخت اطلاع می دهد. در نتیجه جواز ساخت صادر می شود و اجازه ساخت و ساز به مالک داده می شود و ساخت و ساز به صورت قانونی قابل انجام خواهد بود.

چگونه نقشه یو تی ام اداره ثبت اسناد را تهیه کنیم؟

اسناد قدیمی ملک معایبی دارد و همین امر باعث می شود که زود تر اقداماتی انجام شود. تا بتوان سند تک برگی برای ملک اخذ کرد. اسناد تک برگ ویژگی های مثبتی همانند دقت بالا، سیستمی و خوانا، امنیت بالا، درج اطلاعات دقیق مکانی ملک، تعداد صفحه کم(یک برگ) و .. می باشد.

برای تبدیل سند قدیمی ملک به سند تک برگ لازم است مدارکی را تهیه و به اداره ثبت اسناد ارائه داد. یکی از این مدارک نقشه یو تی ام است. در واقع به جهت تهیه این نقشه با دقت و کیفیت بالا لازم است به یک فرد متخصص و دارای صلاحیت همانند کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه شود. با مراجعه به این متخصص در نتیجه نقشه یو تی ام با دقت بالا حاصل می شود.

نقشه utm برای سند تک برگ دقت بالایی دارد و کارشناس برای تهیه آن ابتدا برداشت زمینی را انجام خواهد داد. و مختصات یو تی ام کنج ها و شکستگی های ملک را برداشت خواهد کرد. در ادامه ترسیم نقشه یو تی ام با اتوکد انجام می گیرد. با ارائه این نقشه به اداره ثبت اسناد در نتیجه سند تک برگی برای ملک صادر می شود. و اطلاعات ملک در سیستم کاداستر ثبت می شود.

هزینه نقشه یو تی ام

نقشه یو تی ام از جانب ادارات و سازمان های مختلف ملکی در خواست می شود. ازجمله اداراتی که نقشه یو تی ام را در خواست می کنند اداره ثبت اسناد، شهرداری، ادراه منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، اداره گاز و برق و .. می باشد.

هزینه تهیه نقشه یو تی ام هر ساله توسط سازمان نقشه برداری معلوم می شود. این هزینه به ملک بستگی دارد. در نتیجه بر طبق عواملی تعیین هزینه نقشه یو تی ام ممکن می باشد. هزینه تهیه نقشه یو تی ام هزینه ثابت به علاوه متغیر می باشد. این هزینه متغیر به عواملی بستگی دارد. که شامل:

متراژ و مساحت ملک: در واقع طبیعی است که هر چه متراژ و مساحت ملک بزرگ تر باشد. هزینه تهیه نقشه یو تی ام نیز افزایش می یابد.

موقعیت ملک: در واقع هر چه دسترسی به ملک آسان تر باشد. هزینه تهیه نقشه یو تی ام نیز کاهش می یابد.

کاربری ملک: در واقع کاربری ملک تاثیر مستقیمی بر تعیین قیمت نقشه یو تی ام ملک می گذارد. در واقع ملک با کاربری مسکونی هزینه متفاوتی نسبت به اراضی کشاورزی دارد.

روش تهیه نقشه یو تی ام

تهیه نقشه یو تی ام روش هایی دارد دو روش تخصصی نقشه یو تی ام شامل موارد زیر است:

روش اول استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه: در این روش برای تهیه نقشه یو تی ام از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده می شود. بعد از اتمام برداشت زمینی ترسیم نقشه یو تی ام با اتوکد انجام می شود.

روش دوم استفاده از دوربین توتال استیشن: در این روش بعد از برداشت زمینی سپس ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. در ادامه نقشه یو تی ام بر روی نقشه دو هزارم جانمایی می شود.

روش تهیه نقشه یو تی ام

روش تهیه نقشه یو تی ام

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد رأی: 1

امتیاز نداده اید؟! اولین نفر باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما